Бележки към урока за пясъчна анимация "зеленчуци". Обобщение на урока "рисуване с пясък върху стъкло" Пясъчна живопис през есента

Предмет: "Зеленчуци"

Възраст на децата: 3-4 години

Мишена: научете децата да рисуват различни зеленчуци на масата от прости форми и също така консолидирайте знанията на децата за това къде растат (в градината, в градината, техните вкусови свойства, какво се прави с тях и т.н.)

Задачи:

Облекчаване на психо-емоционалния стрес;

Развитие на координацията на движението и фината моторика на ръката;

Разширяване на знанията на децата за света около тях.

Развитие на творчески способности

Развитие на речта.

Оборудване: светещи маси, пясък (грис за деца), видео камера, мултимедиен проектор, нарисувана кошница (която е прикрепена към дъската), карти с изображения на зеленчуци (домати, краставица, тиквички, картофи), магнитна дъска, лепило, х/ b салфетки, мокри кърпички, заготовки за апликации (Приложение 6).

Обогатяване и активиране на речника: Зеленчуци, градинска леха, семена, зеленчукова градина, краставици, домати, моркови, отглеждане, вода, реколта и др.

Прогрес на урока:

орг. момент.

    Поздравяване на деца, опознаване.

Здравейте момчета!

Здравейте!

Радвам се да ви видя всички! Да си кажем здравей!

Ще поздравя всеки от вас на свой ред, ако позная правилно, вие пляскайте с ръце, ако не, тропайте с крака, съгласни ли сте?

И така, здравей Карлсън! (Детето тропа с крак) О, извинете, здравейте....! и т.н.

Децата стоят в кръг.

Децата играят игра с учител.

    Работа с пясък. Двигателни упражнения

Учителят кани децата на масите и предлага да поздравят пясъка

За да получим красиви снимки, трябва да кажем здравей на пясъка. Ще го галим, пипаме, прехвърляме от едната ръка в другата.

От длан на длан

Пясък пада.

Ще си поиграя малко с него...

Нека ме гъделичка.

Много добре!

Децата изпълняват действията на учителя.

Упражнение "Здравей, пясък!"

Вижте урок 1.

Упражнение "Камбани"

Вижте урок 1.

Упражнение „Пясъчен дъжд“

Вижте урок 1.

Децата изпълняват действията на учителя

    Рисуване с пясък.

Много добре!

Връщаме се към масите. Нашите маси са покрити с пясък и сега вие и аз можем да започнем да рисуваме.

Упражнение „Необичайни следи“

Вижте урок 1.

Рисуване с пясък

Момчета, навън е есен. През есента хората прибират реколтата. А днес ще ходим на градина да видим какво ще се роди в градината?

Искате ли да знаете какво е израснало в градината ви през лятото? А също и реколта!?

И така, по пътя...

Нека първо начертаем кръг, малък като моя, а сега го направи малко по-голям. Сега нека нарисуваме конска опашка отгоре с щипка, вижте как го правя, опитайте сами! Много добре! Момчета, какво получихме?

Веднага можете да зададете гатанка:

Отглеждане в градината

зелени клони,

И върху тях

Червени деца.

Много добре! Разбира се, че е домат! Яли ли сте домати? Какъв вкус имат? Сочни или твърди? Вкусно, кисело, солено? и т.н. И сега можем да поставим нашия домат в кошницата (учителят прикрепя домата към кошницата).

Момчета, сложете показалците на двете си ръце на масата и начертайте две линии нагоре, разтворете ги малко настрани, гледайте как го правя! Нека нарисуваме конска опашка като тази с палеца си и тези малки тънки линии в нашия триъгълник и имаме сто?

вярно! Морков!

Кой е опитвал моркови? Каква е тя? сочен? Хрупкава? Какъв цвят? Къде расте? и т.н. мистерия:

За къдравата туфа

Измъкнах лисицата от дупката.

На допир - много гладка,

Има вкус на захар, сладък.

Сега нека нарисуваме овал! Това е като кръг, разтегнат настрани. Вижте как го правя! Сега нека поставим точки върху него с пръст. И как изглежда, гатанка ще ни помогне да познаем:

Аз съм дълъг и зелен

Вкусно ми е солено

Вкусно и сурово

Кой съм аз?

Разговор за краставицата, къде расте, какъв цвят е, какъв е вкусът и т.н. Към кошницата е прикрепена картичка с изображение на краставица.

Сега нека изчистим масата от пясък и да начертаем кръг с юмрук, да напълним този кръг с пясък и да направим много, много очи с пръста си и вижте какво се случи:

Едно семейство лежи под земята:

Мама, татко, деца.

Разрови си малко семейството

И ще се появи.....!

картофи. Разговор по него. Прикрепяме го и към кошницата. Вижте, момчета, каква реколта сте пожънали! Много добре!

да

Детски отговори

Децата отговарят на въпроси.

Те изпълняват действия, като ги повтарят след учителя и отговарят на въпроси.

    Физическо упражнение "Зеленчукова градина"

Момчета, нека си представим, че сега сме в нашата градина. И да поработим малко!

Градината ни е подредена

Изкопахме леглата през пролетта

(имитация на работа с лопата)

Ние плевихме градината

(свийте ръцете си, достигнете пода)

Поля градината

(покажете как поливат)

Няма много в малките дупки,

Засадихме зеле.

(клекнете и хванете коленете си с ръце)

Цяло лято тя стана по-дебела,

Растеше на ширина и височина

(става бавно)

А сега тя е тясна и бедна

Той казва: „Отдръпни се!“

(тупни с крак в края на фразата)

Децата повтарят движенията на учителя.

    Продуктивна дейност .

На децата се предлагат моркови. Морковът се залепва точно под средата на листа, „върховете“ се залепват върху него и след това „леглото“ се залепва към върха на моркова. Резултатът беше приложение „реколта от пресни моркови“ (Приложение 6).

Заключителна част

    Край на часа, довиждане

Момчета, нашият урок приключи. Пясъчната фея се сбогува с вас до следващия час. Хареса ли ви урока?

Какво ти хареса най-много?

Какво ти беше трудно?

Какво ти беше лесно?

Довиждане момчета! До следващия урок!

Детски отговори.

Довиждане!

Забележка: Вместо да рисувате кошница и карти, изобразяващи зеленчуци, можете да използвате манекени зеленчуци и, например, тенджера.

Олга Лунгу
Рисуване с пясък върху светещи маси. Обобщение на урока за деца от по-младата група по темата „Есен“

Учебно-методическа разработка

Рисуване с пясък върху светещи маси

Обобщение на урока за деца от по-младата група по темата« Есента»

Програмно съдържание.

1. Затвърдяване на идеята за есента, повторете знаците есента

2. Обогатяване и активиране на речника (облак, дъжд, дърво, падащи листа, локви, сухо, твърдо, меко, мокро)

3. Развитие на диалогичната реч

4. Облекчаване на психо-емоционалния стрес

5. Развитие на координацията на движенията и фините двигателни умения на ръцете (отваряне на дланта, изправяне на пръстите, подвижност на ръката)

Оборудване: светещи маси, пясък, мокри кърпички, стерео система

Структура класове:

1. Поздрав деца. Тема съобщение

2. Работа с пясък. Двигателни упражнения ( "Здравейте, пясък, « Пясъчен дъжд» , необичайни следи” и др.)

3. Рисуване върху пясъка. Да рисуваме « есента» (облак, дъжд, дърво, падащи листа, локви и др.)

4. Физ. само минутка. Гимнастика за пръсти "патици", "Среща"

5. Безплатно рисунка. Чайковски « Есенна песен»

6. Сбогом

Прогрес на урока

Учител: "Здравейте момчета!"

деца: "Здравейте"

Казвам се Олга Генадиевна! Нека застанем в кръг, за да се виждаме ясно!

Децата стоят в кръг.

Днес ще имаме още една магия клас. Но първо нека си припомним имената! Ще го предаваме в кръгове "топка"и когато "топка"ще бъде във вашите ръце, вие кажете името си! Да започнем с мен: „Казвам се Олга Генадиевна! И се радвам да ви видя всички!

Момчета, помните ли колко необичайно масите са в офиса? Какво им е необичайното?

деца: „Вълшебни са светлина, пясък…»

Учител:

вярно И днес отново ще бъдем с вас пясъчна живопис Есен. Да си припомним правилата рисунка. Всичко това пясъкът на вашите маси принадлежи на пясъчната фея. Учителят показва куклата фея. Днес тя ни позволи да си поиграем с нейните любими песъчинки. Повечето включени светлина, тя обича, когато децата идват в нейната вълшебна страна и рисуват красиви картини, и е много тъжна, тя плаче, когато нейните вълшебни песъчинки се използват за хвърляне една на друга! Така че нека си припомним правилата на поведение, когато рисуваме маси.

Играем заедно с пясък

И ние не изневеряваме на приятелите си,

Сам рисуване на масата

IN масаНяма да сложим ръка на никой друг!

Помните ли правилата? Много добре!

Публикации по темата:

Цел: Използване на здравословни технологии в урок за консолидиране на знанията на децата по темата „Есен“ и развитие на двигателните умения.

Обобщение на лексикален и граматичен урок за деца от втора младша група по темата „Домашни любимци“ Цели: Образователни: - изясняване и разширяване.

Цели: Образователни: - изясняване и разширяване на речниковия запас по темата; - формират понятието „есен“; - преподават елементите на диалогичната реч; - сигурен.

Обобщение на логопедичен урок по лексикалната тема „Облекло“ за деца от по-младата група с ниво 1 ODDРазвитие на езикови предпоставки при неговорещи деца. Лексикална тема „Облекло“. Тема „Малки помощници“ Съставена от логопед Азанова.

Бележки за уроци за деца от първа младша група. Рисуване с техника за печат на листа „Есенно дърво“Бележки за уроци за деца от първа младша група. Рисуване „Есенно дърво“ Учител: Шаповалова Олга Николаевна Видове детски дейности:.

"Златна есен" Цели: да се разширят представите на децата за заобикалящата природа, за предстоящия есенен празник; развиват художественото възприятие.

Пясъкът действа като визуален материал в триизмерно изображение. Изображенията са обемни. Лекият акомпанимент създава причудливост.

Схема на цялостен урок за деца от младшата група „Какво ни даде есента“Какво ни даде есента? Прилагане на съдържание в образователни области: Формиране на цялостна картина на света, „когнитивно развитие.

Паспорт на проекта. Участници в проекта: деца, родители на ученици, групови учители, музика. ръководител, физически инструктор образование.

Обобщение на урок за запознаване с външния свят за деца от втора младша група „Здравей, златна есен“Организиране на непрекъснати образователни дейности за деца от втора младша група.

Обяснителна бележка.

РРисуването с пясък е едно от най-важните средства за разбиране на света и развитие на естетическо възприятие, тъй като е тясно свързано с независима и творческа дейност. Това е един от начините да изобразим света около нас. Докато детето овладява техниката за рисуване с пясък, вътрешният му свят се обогатява и развива.

Рисуването с пясък е уникална форма на изкуство, която съчетава игра, дейности, полезни за развитието на децата, и образователни моменти. Колкото по-рано човек открие творческото начало в себе си, толкова по-лесен и интересен ще бъде животът му, защото творчеството винаги е стремеж напред, към по-добро, към съвършенство!

Рисуване с пясък, детето се потапя в своя фантастичен свят. Той започва да измисля напълно различен свят, където съществуват замъци, дракони, принцове и принцеси. Той се превръща в писател на научна фантастика в буквалния смисъл на думата.

Този вид творчество е достъпен за деца от всички възрасти. Много малки деца могат да създават прости рисунки. В същото време, за да промените рисунка или да нарисувате нова, нямате нужда от допълнителни предмети като гумичка или острилка, просто трябва да прокарате дланта или пръста си по пясъка.

По време на такива дейности пясъкът сякаш абсорбира цялата негативна енергия на бебето, като по този начин създава хармония между него и света около него. Уроци по рисуване с пясъкпомагат за подобряване на психическото благополучие на детето, облекчават фобиите и страха от неизвестното.

След няколко мига ще видите как се раждат пясъчни картини на малък екран. Изображенията сякаш преливат едно от друго под съпровода на музика.

Рисуването на картини с пясък ви успокоява, координацията на движенията става по-добра и се развиват двигателните умения на ръцете. Този вид изкуство е полезно за развитието на децата, защото развива въображаемото мислене. Рисуването под музика носи двойно удоволствие - подбирам го специално, създавайки медитативен фон.

Рисуването с пясък се препоръчва особено за деца със забавено развитие. Този вид творчество стимулира ускореното развитие както на мисленето, така и на речта на детето. Психолозите обясняват това с факта, че при работа с пясък настъпва огромна промяна в образното и образно-логическото мислене на детето.

Не пропускайте да опитате този метод на рисуване. За да рисувате с пясък върху стъкло, имате нужда само от стъклена маса с осветление и пясък. Пясък за масата можете да закупите в магазина. Най-добре е да рисувате с пясък под съпровода на приятна музика в сумрака. Тогава ще се появи незабравима атмосфера на магия и сътворение.

Мишена:

Овладяване на техниката за рисуване с пясък, развиване на точност, пестеливост и тактилна чувствителност чрез рисуване с пясък върху стъкло.

Задачи:
  1. Развийте умствена активност, интелигентност, способност за сравнение, излагане на хипотези и изводи.
  2. Развийте когнитивните процеси: възприятие, внимание, памет, въображаемо мислене.
  3. Развийте фините двигателни умения на ръцете.
  4. Развитие на креативността, въображението на детето, способността да използва пръстите си, за да изобрази това, което има предвид в пясъка.

Предварителна работа:

  1. Разговор за свойствата и предназначението на пясъка.
  2. Гледайте видеоклипа „Защо имате нужда от пясък?“
  3. Вижте презентация как да рисувате с пясък върху стъкло.

Техники за рисуване с пясък:

  1. Рисуване с юмрук, длан, ръб на палеца, щипка, малки пръсти.
  2. Няколко пръста едновременно.
  3. Симетрично с двете ръце.
  4. Изсипване на пясък от юмрука и отрязване на излишното.
  5. Плъзгайки дланите си по повърхността на пясъка, извършвайте зигзагообразни и кръгови движения.
  6. Извършвайте зигзагообразни и кръгови движения, като поставите дланта си на ръба.
  7. Създавайте всякакви модели с отпечатъците на длани, юмруци, кокалчета и ребра на дланите.

Прогрес на урока:

Педагог:

Здравейте момчета! Отгатнете гатанките и разберете с какво ще рисуваме днес.

Пъзели:

Той излезе от камъните

Роден като зърна:

Жълто, червено, бяло

Или светло сиво.

Или е море, или е река.

Познайте кой е той?

(Деца пясък).

Нещо може да бъде заровено в него,

Обичам да се разхождам по него

И спите върху него за един час.

Познай какво?

(Деца пясък).

Педагог:

Някой рисува с гваш
И някой с молив.
Предлагам ви, деца,
Създайте рисунката с пясък.

Изсипваш пясък върху стъклото,
Какво е осветено от светлина отдолу.
И включително въображението,
Рисуваш невероятни картини.

Плавно нарисувайте вълна с пръсти,
И в картината ще текат потоци.

Водете големите си пръсти към
И изобразете смърч на снимката.

Да покажа облаците в небето
Стиснете пръстите си в юмруци.
И обикалям чашата с юмруци,
Ще нарисувате облаци на върха.

Казах ти само едно зърно,
Как може да се развие фантазията.
Просто трябва да започнете да рисувате
И идеите вече не могат да бъдат спрени.

Педагог:

Момчета, предлагам ви да станете художници и да нарисувате своя собствена картина. Но нека първо си припомним правилата за работа с пясък.
1. Можете да рисувате само с пясък върху стъклото;
2. Не бършете ръцете си в дрехите си;
3. Не докосвайте лицето или очите си с ръце - малки песъчинки могат да попаднат в очите ви;
4. Трябва да разклатите ръцете си над масата;
5. След работа трябва да измиете ръцете си със сапун.

Педагог:

Да кажем здравей на пясъка. Докоснете го с пръстите на дясната, а сега и на лявата ръка. Сега изгладете пясъка с длани. Сега нека си припомним техниките за рисуване в пясъка. Кажете ни с какво можете да рисувате върху пясъка. ( Детски отговори.)
Точно така, можете да рисувате с един или повече пръсти, ръба на дланта, юмрука си, гърба на ръката си, тази част ( тук и в бъдеще едновременно показвам и обяснявам на децата). Ако нещо не ви харесва или искате да промените нещо в рисунката си, можете да изравните пясъка и да продължите да рисувате. „Рисуване с пясък“ за развитие на фини двигателни умения на пръстите.

  1. Помолете детето да постави дланите си върху пясъка и да ги движи в различни посоки, сякаш го галите.
    2. Покажете на детето си как може да използва пръстови отпечатъци, за да създава различни дизайни.
    3. Заедно рисувайте с пръст цифри, букви, различни геометрични фигури и въобще рисувайте каквото пожелае бебето. Да рисуваме"Цвете"

Изсипете няколко шепи пясък върху централната част на чашата и започнете да рисувате цвете. За да направите това, прокарваме пръсти по пясъка, създавайки линии без пясък - това са части от цветето, които трябва да имат светъл нюанс (например средната част на всяко венчелистче). След това оформяме стъблото на цветето, очертавайки очертанията му с прави линии. В резултат на това стъблото и част от самото цвете ще бъдат светли на цвят, тъй като стъклото на тези места ще бъде без пясък. Останалите области ще бъдат покрити с пясък - това са боядисаните части на цветето.

Рисуване "Слънце"

Разстелете тънък слой пясък върху стъклената повърхност. След това използвайте юмрука си, за да извършите въртеливо движение, леко натискайки четката в пясъка. Получаваме изображение на слънчевия диск. След това рисуваме лъчите на слънцето с пръсти. Можете да рисувате облаци наблизо, като създавате затворени вълнообразни линии с помощта на пръстите си.

Педагог:

Момчета, направихте много красиви пясъчни рисунки. Но е жалко, че те са краткотрайни и само с един дъх на вятъра или дори с дъха ви могат да изчезнат, да се разлетят и да се разпаднат. Нека да направим снимка на вашите пясъчни рисунки и след това да ги покажете на родителите си и вие сами ще можете отново да се възхищавате на вашите шедьоври. В ареста,Бих искал да знам вашето мнение, скъпи колеги, относно използването на рисуване със стъклен пясък с деца. Благодаря за вниманието.

Марина Березовая

Мишена: Запознайте родителите със структурата на часовете по пясъчна анимация.

Задачи:

1. Развитие на тактилната чувствителност, фината моторика, междухемисферното взаимодействие и зрително-моторната координация при децата.

2. Развийте способността да предавате формата, структурата, силуета, пропорциите на обект, като използвате различни нюанси на светлина и сянка.

3. Да се ​​формира желанието на децата да изразяват своите мисли и чувства в изобразителните дейности.

Оборудване:Светещи маси, пясък, мултимедиен проектор, видео камера, топки за масаж, цедки, малки играчки, цветни камъчета.

Прогрес на урока.

PDO: Здравейте момчета и вашите родители! Да кажем здравей на Пясъчната фея, днес тя е подготвила изненада за вас. Предлагам да гледате видео на пясъчната анимация на Андрей Вадеев.

(гледам видео)

PDO: Сега отидете до вашите маси и нека започнем нашия урок с гимнастика за пръсти.

Пръстова гимнастика „Пилето излезе на разходка“

Пилето излезе на разходка - ходят с показалеца и средния пръст на двете ръце по масата

Щипка прясна трева - щипещи движения с всички пръсти на всяка ръка

А зад нея децата - жълти пилета - тичат с пръстите на двете си ръце по масата

„Ко-ко-ко, ко-ко-ко, не отивай далеч! - размахват показалците си

Гребете с лапи - гребни движения на двете ръце отгоре надолу върху масата

Търсете зърна” - „събирайте зърна” с палци и показалци

Те ядоха дебел бръмбар - използвайте юмруците си, за да нарисувате две петна

Земен червей - нарисувайте къси вълнообразни линии с всички пръсти на двете ръце

Те изпиха цяло корито с вода - с помощта на ръбовете на дланите изобразиха кръг.

PDO:Браво момчета, а сега трябва да изпълним задачата от Пясъчната фея. Направете упражнението „пясъчен дъжд“ на вашите маси, покрийте повърхността на масата с тънък слой пясък (децата изпълняват графична диктовка).

PDO:И вие изпълнихте тази задача и можете ли да познаете гатанката?

Неговата пролет и лято

Видяхме облечени

И през есента от горкото

Всички ризи бяха разкъсани.

Отговор на децата: Дърво.

PDO: Правилно, а сега ще нарисуваме две дървета по различни начини: светло върху тъмно и тъмно върху светло.

Децата изпълняват задачата.

PDO: Вие сте направили много красиви дървета, нека добавим към снимката падащи листа, облаци и слънце, птици в небето, гъби в тревата и други детайли по желание. Как се казва картината, която изобразява природата? (отговори на децата - пейзаж). Точно така, прекрасни есенни пейзажи са се появили на вашите пясъчни маси, всеки е различен. Вие свършихте много добра работа днес, мисля, че Пясъчната фея беше доволна от вас, остават ви 5 минути за свободно творчество. Поканете родителите си на масите и заедно нарисувайте каквото искате.

Деца и родители, под съпровода на спокойна музика, изпълняват пясъчни рисунки на своите маси по собствена идея, използвайки различни инструменти за рисуване и играчки.

Отражение.Анализ на пясъчни картини, децата разказват сюжета на своите рисунки, показват на родителите как да изпълняват отделни елементи. Децата прибират играчките, избърсват пясъка от масите и се сбогуват с Пясъчната фея.

PDO прави снимки на детски творби и родители с деца за спомен.

Публикации по темата:

Игрова програма за деца в предучилищна възраст и техните родители „Есенен калейдоскоп“Децата тичат в залата под музиката на „Дъжд” от Ю. Газизов и изпълняват музика. ритъм. комплекс. 1. Вятърът ще се върти към песента на дъжда, Листата ще бъдат под нас.

Обобщение на интегриран открит урок по FEMP „Пътуване към миналото“ за подготвителна училищна групаКонспект на интегриран открит урок по ФЕМП „Пътуване в миналото“. Подготвителна група за училище. Програмно съдържание: -Продължи.

Обобщение на образователни дейности, използващи нетрадиционни техники за рисуване „Есенен парк“ за деца от подготвителната група за училищеРЕЗЮМЕ НА NOD OO "Художествено и естетическо развитие" Тема: "Есенен парк" за деца от подготвителната група за училище Цели на програмата:.

Обобщение на образователните дейности с деца в подготвителната училищна група „Есенен пейзаж“Технология на играта Цел: разширяване и консолидиране на идеите на децата за жанровете на живописта: натюрморт, портрет, пейзаж. Цели: - образователни:.

Обобщение на открит урок за деца от подготвителната училищна група „Пътуване в света на приказките на К. И. Чуковски“Обобщение на открит интегриран урок в подготвителната училищна група „Пътуване до вълшебния свят на приказките на К. И. Чуковски.“ Учител.

ОБОБЩЕНИЕ НА ПРЯКАТА ОБРАЗОВАТЕЛНА ДЕЙНОСТ ПО СВЕТЕЩИ МАСИ В ПОДГОТВИТЕЛНА ГРУПА НА ОБРАЗОВАТЕЛНО НАПРАВЛЕНИЕ „ИЗКУСТВО.